top of page
pasek.jpg

„Kobieta Słowiańska” niejedno ma imię. Fotograf Maksymilian Ławrynowicz wie o tym od dawna. Jego zamiłowanie do słowiańskich legend, historii i folkloru zaowocowało unikalnym projektem fotograficznym. Artysta po raz kolejny robi ukłon w stronę słowiańskich opowieści oraz baśni i bierze na artystyczny warsztat legendarne kobiety słowiańskie. Przygląda się postaciom kobiecym z legend polskich miast, wsi i całych regionów, zagłębia się również w kulturę naszych słowiańskich przyjaciół i sąsiadów. 

 

Prace to współczesne wyobrażenia legendarnych postaci, noszące wyraźne znamiona współczesnego content marketingu. Kluczem było bowiem stworzenie zdjęć, które równie atrakcyjnie i mocno oddziaływać będą na wyobraźnię odbiorcy zarówno w muzealnej sali jak w przestrzeni cyfrowej. Prace charakteryzuje vogueowski retusz, przemyślane stylizacje oraz spójna koncepcja wizualna. Postaci zaś zostały wyłonione przy szerokiej, ogólnokrajowej współpracy ze specjalistami, doktorami i magistrami z uniwersytetów, wydawnictw, muzeów i innych placówek kulturalno-naukowych. Twarzami wystawy zostały Vanessa Aleksander (Słowacja), Olena Lawryniuk (Ukraina), Anna Cieślak (Polska), Joanna Moro (Czechy) oraz Jana Szostak (Białoruś).

 

Zapraszamy zatem w niezwykłą podróż, gdzie z odmętów opowieści na poły baśniowych na poły historycznych, wyłaniają się kobiety: legendarne władczynie, mitologiczne boginie, ludne demonice. Kobiety-symbole, które na stałe zagościły na obrzeżach wyobraźni zbiorowej. Dzisiaj wracają z zamierzchłej przeszłości, ze starych ksiąg, bajek i gawęd, aby dzięki współczesnej formie raz jeszcze zająć należne im miejsce w sercach wszystkich Słowian, bez względu na granice państw. Wystawę zapowiada teledysk do utworu "Niekochane" zaśpiewanego przez Aleksandrę Borak i Dorotę Gardias do muzyki zespołu Vechi Acum. Premiera wystawy miała miejsce 30 października 2023 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W trakcie wernisażu odbył się  pokaz mody inspirowany folklorem w stylizacjach projektantki mody Kamili Zielińskiej, projektantki biżuterii Ewy Lewanowicz oraz elementów strojów tradycyjnych Domu Sztuki Ludowej. Wernisaż uświetnił recital Karoliny Skrzyńskiej. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wybrane publikacje:  Magazyn Zwierciadło  |  Portal Telemagazyn  | Program DzieńDobry TVN  |  Magazyn Lejdiz  | Portal Plejada.pl  | Radio RMF.FM

banner partnerzy tymczasowy.jpg
polska.jpg

LEGENDARNE KOBIETY POLSKI

PATRONAT HONOROWY PANI MARSZAŁEK SENATU RP GABRIELI MORAWSKIEJ-STANECKIEJ

ukraina.jpg

LEGENDARNE KOBIETY UKRAINY

PATRONAT HONOROWY ZWIĄZKU UKRAIŃCÓW W POLSCE

białoruś.jpg

LEGENDARNE KOBIETY BIAŁORUSI

PATRONAT HONOROWY FUNDACJI PROJEKT KOBIETY

czechy.jpg

LEGENDARNE KOBIETY CZECH

PATRONAT HONOROWY INSTYTUTU SLAWISTYKI ZACHODNIEJ I POŁUDNIOWEJ UW