top of page
kobiety2023.jpg
pasek.jpg

„Kobieta Słowiańska” niejedno ma imię. Fotograf Maksymilian Ławrynowicz wie o tym od dawna. Jego zamiłowanie do słowiańskich legend, historii i folkloru zaowocowało unikalnym projektem fotograficznym. Artysta po raz kolejny robi ukłon w stronę słowiańskich opowieści oraz baśni i bierze na artystyczny warsztat legendarne kobiety słowiańskie. Przygląda się postaciom kobiecym z legend polskich miast, wsi i całych regionów, zagłębia się również w kulturę naszych słowiańskich przyjaciół i sąsiadów. 

 

Prace to współczesne wyobrażenia legendarnych postaci, noszące wyraźne znamiona współczesnego content marketingu. Kluczem było bowiem stworzenie zdjęć, które równie atrakcyjnie i mocno oddziaływać będą na wyobraźnię odbiorcy zarówno w muzealnej sali jak w przestrzeni cyfrowej. Prace charakteryzuje vogueowski retusz, przemyślane stylizacje oraz spójna koncepcja wizualna. Postaci zaś zostały wyłonione przy szerokiej, ogólnokrajowej współpracy ze specjalistami, doktorami i magistrami z uniwersytetów, wydawnictw, muzeów i innych placówek kulturalno-naukowych. Twarzami wystawy zostały Vanessa Aleksander (Słowacja), Olena Lawryniuk (Ukraina), Anna Cieślak (Polska), Joanna Moro (Czechy) oraz Jana Szostak (Białoruś).

 

Zapraszamy zatem w niezwykłą podróż, gdzie z odmętów opowieści na poły baśniowych na poły historycznych, wyłaniają się kobiety: legendarne władczynie, mitologiczne boginie, ludne demonice. Kobiety-symbole, które na stałe zagościły na obrzeżach wyobraźni zbiorowej. Dzisiaj wracają z zamierzchłej przeszłości, ze starych ksiąg, bajek i gawęd, aby dzięki współczesnej formie raz jeszcze zająć należne im miejsce w sercach wszystkich Słowian, bez względu na granice państw. Wystawę zapowiada teledysk do utworu "Niekochane" zaśpiewanego przez Aleksandrę Borak i Dorotę Gardias do muzyki zespołu Vechi Acum. Premiera wystawy miała miejsce 30 października 2023 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W trakcie wernisażu odbył się  pokaz mody inspirowany folklorem w stylizacjach projektantki mody Kamili Zielińskiej, projektantki biżuterii Ewy Lewanowicz oraz elementów strojów tradycyjnych Domu Sztuki Ludowej. Wernisaż uświetnił recital Karoliny Skrzyńskiej. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Wybrane publikacje:  Magazyn Zwierciadło  |  Portal Telemagazyn  | Program DzieńDobry TVN  |  Magazyn Lejdiz  | Portal Plejada.pl  | Radio RMF.FM

banner partnerzy tymczasowy.jpg
polska.jpg

LEGENDARNE KOBIETY POLSKI

PATRONAT HONOROWY PANI MARSZAŁEK SENATU RP GABRIELI MORAWSKIEJ-STANECKIEJ

ukraina.jpg

LEGENDARNE KOBIETY UKRAINY

PATRONAT HONOROWY ZWIĄZKU UKRAIŃCÓW W POLSCE

białoruś.jpg

LEGENDARNE KOBIETY BIAŁORUSI

PATRONAT HONOROWY FUNDACJI PROJEKT KOBIETY

czechy.jpg

LEGENDARNE KOBIETY CZECH

PATRONAT HONOROWY INSTYTUTU SLAWISTYKI ZACHODNIEJ I POŁUDNIOWEJ UW

słowacja.jpg

LEGENDARNE KOBIETY SŁOWACJI

PATRONAT HONOROWY PANI AMBASADOR ANDREI ELSCHEKOVEJ MATISOVEJ

warszawa.jpg

LEGENDARNE KOBIETY WARSZAWY

PATRONAT HONOROWY PANI WANDY TRACZYK-STAWSKIEJ

pomorze tymczasowy.jpg

LEGENDARNE KOBIETY POMORZA

PATRONAT HONOROWY PIERWSZEJ DAMY JOLANTY KWAŚNIEWSKIEJ

etniczny.jpg

ETNICZNE KOBIETY MAZOWSZA

PATRONAT HONOROWY PANI MARSZAŁEK WOJ. MAZOWIECKIEGO EWY ORZEŁOWSKIEJ

boginie.jpg

SŁOWIAŃSKIE BOGINIE

PATRONAT HONOROWY PANI MARSZAŁEK SEJMU RP MAŁGORZATY KIDAWY-BŁOŃSKIEJ

demony.jpg

SŁOWIAŃSKIE DEMONY

PATRONAT HONOROWY RODZIMEGO KOŚCIOŁA POLSKIEGO

bottom of page