

Kobieta Słowiańska niejedno ma imię. Fotograf Maksymilian Ławrynowicz wie o tym od dawna. Jego zamiłowanie do słowiańskich legend, historii i folkloru zaowocowało unikalnym projektem fotograficznym. Artysta po raz kolejny robi ukłon w stronę słowiańskich opowieści oraz baśni i bierze na artystyczny warsztat legendarne kobiety słowiańskie. Przygląda się postaciom kobiecym z legend polskich miast, wsi i całych regionów, zagłębia się również w kulturę naszych przyjaciół i sąsiadów: Czech, Słowacji, Ukrainy i Białorusi. Sięgając po współczesne rozwiązania, nawiązując współpracę z projektantami mody, artystami, twórcami kostiumów, florystami i w końcu z makijażystami i fryzjerami fotograf przedstawia współczesne, kreacyjne, modowe wręcz wyobrażenia słowiańskich kobiet powstałe na przestrzeni ostatniej dekady jego pracy. Cały cykl oprócz fotograficznej oprawy nosi wyraźne znamiona współczesnego content marketingu, z którym flirtuje twórca. Kluczem było bowiem stworzenie zdjęć, które równie atrakcyjnie i mocno oddziaływać będą na wyobraźnię odbiorcy zarówno w muzealnej sali jak w przestrzeni cyfrowej. Prace charakteryzuje vogueowski retusz high touch oraz spójna koncepcja wizualna - wystarczy spojrzenie na całość projektu, aby zauważyć, że mamy do czynienia ze spójnym cyklem.
Postaci zostały wyłonione przy szerokiej, ogólnokrajowej współpracy ze specjalistami, doktorami i magistrami z uniwersytetów, wydawnictw, muzeów i innych placówek kulturalno-naukowych. Zapraszamy zatem w niezwykłą podróż, gdzie z odmętów opowieści - na poły baśniowych na poły historycznych - wyłaniają się kobiety: legendarne władczynie, mitologiczne boginie, ludne demonice. Kobiety-symbole, które na stałe zagościły na obrzeżach wyobraźni zbiorowej. Dzisiaj wracają z zamierzchłej przeszłości, ze starych ksiąg, bajek i gawęd, aby dzięki współczesnej formie przekazu raz jeszcze zająć należne im miejsce – w sercach wszystkich Słowian, bez względu na granice państw.
Twarzami wystawy stało się pięć wyjątkowych kobiet: polsko-białoruska aktywistka Jana Szostak, ukraińska aktorka Olena Lavrenyuk, polsko-słowacka aktorka Vanessa Aleksander, polsko-czeska aktorka Joanna Moro i polska aktorka Anna Cieślak. Wystawa podzielona jest na dziesięć bloków tematycznych, po sześć fotografii, z których każdy otrzymał symboliczny i prestiżowy patronat honorowy wyjątkowej kobiety lub instytucji. Na ekspozycję składa się sześćdziesiąt portretów kreacyjnych.
Premiera wystawy miała miejsce 30 października 2023 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. W trakcie wernisażu odbył się pokaz mody inspirowany folklorem autorstwa projektantki mody Kamili Zielińskiej oraz projektantki biżuterii Ewy Lewanowicz.
Wystawę zapowiadał wyjątkowy teledysk w reżyserii Moniki Rozpędek oraz Maksymiliana Ławrynowicza do utworu "Niekochane" zaśpiewanego przez Aleksandrę Borak i Dorotę Gardias. Muzykę skomponował ludowy zespół Vechi Acum. W teledysku zagrały muzy fotografa biorące udział w wystawie: Anna Cieślak, Anita Sokołowska, Agnieszka Niedziałek, Katarzyna Kołeczek oraz Olena Laverynuk. Premiera teledysku miała miejsce 1 października 2023 roku.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.


LEGENDARNE KOBIETY POLSKI
PATRONAT HONOROWY PANI MARSZAŁEK SENATU RP GABRIELI MORAWSKIEJ-STANECKIEJ







LEGENDARNE KOBIETY UKRAINY
PATRONAT HONOROWY ZWIĄZKU UKRAIŃCÓW W POLSCE







LEGENDARNE KOBIETY BIAŁORUSI
PATRONAT HONOROWY FUNDACJI PROJEKT KOBIETY







LEGENDARNE KOBIETY CZECH