
Jak wyglądałyby dzisiaj wizerunki słowiańskich bogiń, gdyby Polska pozostała przy swoich rdzennych wierzeniach? Przed jakimi demonami i nocnymi marami zatrzaskiwalibyśmy dzisiaj okiennice? Kolejna część cyklu Projekt Kobiety nosi nazwę” Biesy Polskie” i jest opowieścią o kobietach widzianych poprzez pryzmat mitologii starożytnych Słowian oraz legend i opowieści różnych regionów Polski. Nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. Przez setki lat powstał olbrzymi, barwny i tajemniczy świat polskich wierzeń ludowych a w najciekawszych z nich główną rolę odgrywają oczywiście kobiety. Wystawa to feministyczna podróż po historiach o wzgardzonych, przeklętych i niedocenianych kobietach. Wszystkie zdjęcia utrzymane zostały jednak w charakterystycznym dla fotografa kreacyjno-modowym stylu.
Czy piękno może skrywać śmiercionośne niebezpieczeństwo? Dlaczego tak trudno oprzeć się pokusie? Kto czai się w gęstych mrokach nocy? Historie słowiańskich bóstw i demonów pokazują, jak łatwo człowiekowi zbłądzić w gęstwinie życiowych dróg. Boskie i demoniczne wcielenia kobiet, choć spowite magiczną otuliną, nieprzeniknione i tajemnicze – zdają się opowiadać o niezmiennych ludzkich lękach i odwiecznych tęsknotach. A także o tym, że świat nasz od zawsze składał się z dwóch pierwiastków: dobra i zła. Ta oczywistość dotyczy także nas samych. Zamowy Szeptuchy i klątwy Wieszczycy to w istocie dwie strony tego samego medalu... Dola i Niedola wespół wiją los śmiertelniczek i śmiertelników. Ci zaś, którzy częściej ulegają pokusom, częściej też spotykają na swej drodze demony. I najpewniej z powodu ludzkich słabości to właśnie słowiańskie demonice spotkały się z większą niż bóstwa przychylnością pamięci zbiorowej. W pamięci tej zaś odcisnęło się całe spektrum człowieczych lęków, ale i wyraźne ślady nadziei na lepszy los. Na wystawę składa się trzydzieści portretów w formacie 70/90 cm. Zapraszamy do wynajmu wystawy z pełną obsługą artystyczno-wizerunkową (wynajem wystawy, dedykowana oprawa wizualna, udział autora i gwiazdy w wernisażu).
Wystawę zapowiadał wyjątkowy teledysk w reżyserii Maksymiliana Ławrynowicza do utworu "Matka" zaśpiewanego przez Barbarę Kurdej-Szatan i Katarzynę Kurdej-Manię. Muzykę skomponował ludowy, rodzinny kolektyw MaKuSza. W teledysku zagrały muzy fotografa biorące udział w wystawie: Aleksandra Kisio, Anna Czartoryską-Niemczycka, Edyta Herbuś, Paulina Holtz, Małgorzata Klara, Anna Karczmarczyk, Anna Cieślak, Honorata Witańska oraz Helena Norowicz. Premiera teledysku miała miejsce 12 lutego 2020 roku.
Wybrane publikacje: Magazyn Prestiż | Magazyn IK MAG | Portal EKS Magazyn | Program DzieńDobryTVN | Portal Planeta Kobiet

























