AdobeStock_210019134.jpeg
LOGO FUNDACJI GOLD.png
TABU PLAKAT
Mówienie o przemocy domowej to wstyd. Nazwanie jasno swoich pragnień i potrzeb seksualnych to niemoralność. Przyznanie się do depresji to przyznanie się do porażki. Do słabości. A powiedzieć, że się żałuje posiadania dzieci, to jak samemu podpalić pod sobą stos. 

Łatki, klapki, szuflady, presja społeczna i zmowa milczenia. Kobiece tabu. Dlaczego kobietom w naszym kraju nie wolno głośno mówić o sprawach, które dotykają je tak często? 

 

Postanowiliśmy powiedzieć głośno o kobiecych tabu w naszym społeczeństwie. „Tabu” to powstający przy współpracy z platformą TIDAL cykl artystycznych podcastów, który ma być głosem kobiet nie chcących narazić się na ostracyzm polskiego społeczeństwa. Tworzony we współpracy z anonimowymi grupami wsparcia, poruszający poważne, często trudne i delikatne tematy będzie głosem, który ma trafić do wszystkich kobiet, które ten głos potrzebują usłyszeć. A głosów udzielą im znane aktorki, które nie boją się mówić z odwagą o problemach kobiet w naszym społeczeństwie. 

 

Dnia 7 października 2021 premierę  miała pierwsza część cyklu pt. „Żałuję rodzicielstwa” poruszająca problem kobiet zmuszonych – presją społeczną, rodzinną czy związkową – do posiadania dzieci, których mieć nie chciały. Pozostawione same sobie, często borykające się z depresją poporodową postrzegają same siebie jako potwory, złe matki, niewystarczające w swoich staraniach i kobiecości. 

 

„Żałuję rodzicielstwa” nie jest wymierzony w macierzyństwo jako takie, jest jedynie probą poruszenia tematu presji społecznej w temacie posiadania dzieci. Bo przecież „jeszcze Ci się odmieni!”. Głosu w pierwszej części cyklu udzielą Barbara Kurdej-Sztatan, Renata Dancewicz, Paulina Holtz oraz Tomasz Ciachorowski. Odczytają prawdziwe, anonimowe historie pochodzące z zamkniętej grupy wsparcia dla kobiet, dla których macierzyństwo nie jest spełnieniem marzeń.

Pierwsza część cyklu potrwa do marca 2022 roku. Przez ten czas, co każdy czwartek o godzinie 11:00 publikować będziemy kolejną historię z serii "Żałuję rodzicielstwa". 

Słuchaj podcastów:

Słuchaj przez platformę TIDAL

Słuchaj z poziomu strony Fundacji