AdobeStock_210019134.jpeg
LOGO FUNDACJI GOLD.png
SEKSTET PLAKAT

Projekt to fotograficzny sekstet artystyczny: zestaw sześciu portretów Iwony Czarneckiej, u które zdiagnozowano złośliwego raka piersi. Fotograf Maksymilian Ławrynowicz towarzyszył Iwonie w jej drodze do zdrowia - uzbrojony w aparat, co pół roku wykonywał jeden portret, aby udokumentować zmagania Iwony z chorobą.  Projekt ma na celu zmotywowanie kobiet do samobadania swoich piersi. 

Guza wyczułam miesiąc po kontrolnym USG piersi. Onkolog skierował mnie na ponowne USG i mammografię. Moje obawy niestety okazały się słuszne - BIRADS 5 i podejrzenie przerzutów do węzłów chłonnych. Biopsja potwierdziła wszystkie podejrzenia. Przerzutów odległych na szczęście jeszcze nie było. Rak nie zdążył się rozsiać.

 

Pomysł ze zdjęciami zaczął kiełkować w mojej głowie, jeszcze podczas diagnozowania się. Z każdym dniem ta potrzeba była coraz silniejsza. Chciałam wykrzyczeć głośno: mam raka! I pokonam go! Chciałam w jakiś sposób okazać, że ta choroba jest i może dotyczyć każdej z nas. To nie jest już problem tylko starszych pań. Badajmy się - nie tylko raz w roku robiąc USG, czy mammografię. Same. Codziennie. W domu. Gdybym zaufała badaniom kontrolnym, może by mnie już nie było. Wyczułam guza sama – na badaniu kontrolnym USG nie było nic jeszcze widać. Nauczcie się swoich piersi. 

 

Ten projekt to był mój sposób na raka. Dzięki temu moje myśli były pozytywne. Wierzyłam w to, że wyzdrowieję. Nie przejmowałam się tym, że będę łysa i stracę pierś. Miałam przecież misję do wykonania.