AdobeStock_210019134.jpeg
LOGO FUNDACJI GOLD.png

PROJEKT KOBIETY

PROJEKT CYKLICZNY

To flagowy projekt Fundacji, który powstał na podwalinach cyklu fotograficznego o tej samej nazwie autorstwa fotografa i założyciela Fundacji - Maksymiliana Ławrynowicza. Poprzez fotografię portretową opowiada w nim o nieoczywistych kobietach. Każdego roku zmienia się tematyka i stylistyka wystawy, jednak zawsze przyświeca jej jeden cel – ukazanie wizerunku kobiet silnych, niezależnych, czasem niebezpiecznych czy niepokojących. Przywołanie tych zapomnianych oraz uhonorowanie tych najsławniejszych. Na przestrzeli lat Projekt wysunął się na pozycje jednego z najbardziej prestiżowych projektów fotograficznych w kraju a wernisaż każdej kolejnej części na stałe wpisał się w artystyczne życie Warszawy.

PROJEKT

BABINIEC

PROJEKT CYKLICZNY

Eventowo-artystyczny program, który powstał we współpracy z warszawską Halą Koszyki, która jest jednym z najważniejszych partnerów strategicznych Fundacji. To cykl spotkań, wykładów, warsztatów, recitali i wystaw, a to wszystko kręcące się wokół kobiety. 

babiniec.png

TRZY MOJRY

LAUR PRZYZNAWANY PRZEZ FUNDACJĘ

Raz w roku Fundacja Projekt Kobiety przyznawać będzie nagrodę "Trzy Mojry". Laur przyznawany jest za szczególne zasługi dla promowania szeroko pojętej kobiecości, przekraczanie granic i odwagę w kulturze, sztuce i życiu publicznym.

 

Statuetkę wykonał artysta-ceramik Konrad Szumlilas. 
To nowoczesna i metaforyczna interpretacja trzech sióstr podtrzymujących los i porządek świata. Unikatowa, zdobiona płynnym złotem ceramiczna kreacja to zderzenie surowości
i szorstkości z blaskiem
i szlachetnością złota. Została zaprojektowana z dbałością o zachowanie symetrii
i z zastosowaniem różnych faktur, co jeszcze bardziej podkreśla skrajność i złożoność kobiecego "ja". Statuetka po raz pierwszy zostanie wręczona 21 marca 2021 roku. 

Autorem statuetki jest artysta Konrad Szumilas.

TRZY MOJRY

SKAZY

WYSTAWA CZASOWA / W PRZYGOTOWANIU

Kinstugi to japoński rytuał, w trakcie którego stłuczone naczynia są często naprawiane przy użyciu złota. Skaza jest postrzegana jako wyjątkowy fragment historii przedmiotu. Dodaje mu piękna. Skazy. Ukrywamy je pod ubraniami lub makijażem. Wstydzimy się ich. Chcemy się ich pozbyć. Dla innych często niezauważalne. Jeszcze dla innych ciekawe, atrakcyjne i intrygujące. Są pamiątką po ważnych wydarzeniach. Pamiątką po bólu. Mogą stanowić ozdobę, a nawet stać się przedmiotem dumy. To nasze znaki wyróżniające. Czynią nas wyjątkowymi.

SKAZY.png

GURLS KISS

WYSTAWA CZASOWA / W PRZYGOTOWANIU

Obserwując reakcje kobiet w moim otoczeniu na to jak bez wstydu przelewam swoje wnętrze na te bardzo dosadne formy, zrozumiałam, że głos taki jak mój potrzebny jest kobietom niezależnie od statusu, pochodzenia czy środowiska. Wszystkie wychowywane byłyśmy w cieniu męskich potrzeb. Niezależnie od tego jak progresywne, zawsze przepraszające, pilnujące swojego miejsca w rzędzie, uważające na to by nikogo nie zawstydzić ani nie obrazić. Kocham mężczyzn, ale na moich ilustracjach przyjmują oni rolę drugoplanową, są towarzyszami tej podróży do okrycia samej siebie. 

KISS

TABU

PROJEKT PUBLICYSTYCZNY / W PRZYGOTOWANIU

Mówienie o przemocy domowej to wstyd. Nazwanie jasno swoich pragnień i potrzeb seksualnych to niemoralność. Przyznanie się do depresji to przyznanie się do porażki. Do słabości. A powiedzieć, że się żałuje  posiadania dzieci, to jak samemu podpalić pod sobą stos. Łatki, klapki, szuflady, presja społeczna i zmowa milczenia. Kobiece tabu. Dlaczego kobietom w naszym kraju nie wolno głośno mówić o sprawach, które dotykają je tak często? Cykl artystycznych podcastów to zmieni. Tworzony we współpracy z anonimowymi grupami wsparcia będzie głosem, który ma trafić do wszystkich kobiet, które ten głos potrzebują usłyszeć. A głosów udzielą: Agata Buzek, Helena Norowicz, Paulina Holtz oraz Barbara Kurdej-Szatan. Projekt jest współtworzony z platformą Tidal. 

TABU2

SEKSTET DLA UWAGI

MINIWYSTAWA CZASOWA / W PRZYGOTOWANIU

Projekt to fotograficzny sekstet artystyczny:  zestaw sześciu portretów Iwony Czarneckiej, u której w 2019 roku zdiagnozowano złośliwego raka piersi. Fotograf Maksymilian Ławrynowicz towarzyszył Iwonie w jej drodze do zdrowia  - uzbrojony w aparat, co pół roku wykonywał jeden portret, aby udokumentować zmagania Iwony z chorobą. Ostatnie zdjęcie zostało wykonane w maju 2021 roku, kiedy Iwona ostatecznie wygrała walkę z chorobą. 

SEKSTET.png

MAGAZYN

CYKLICZNY PROJEKT PUBLICYSTYCZNY 

Prowadzony z poziomu naszej strony Magazyn internetowy, dzięki któremu pozostaniesz w kontakcie z Fundacją i będziesz na bierząco z naszymi aktualnościami. Wystawy, spektakle i premiery - tutaj opisujemy wszystkie nasze działania. Dodatkowo nasz Magazyn pełni funkcję publicystyczną - tutaj właśnie publikujemy materiały premium - wywiady, felietony i artykuły naszych Ambasadorek i Ambasadorów Honorowych, których nie przeczytacie nigdzie indziej.

MAGAZYN