top of page
AdobeStock_210019134.jpeg
LOGO FUNDACJI GOLD.png

WERNISAŻ WYSTAWY "IKONY" | WYDARZENIA

Hipnotyzujące portrety kobiet. Zobacz polskie gwiazdy w zachwycających wcieleniach. Jak w jednym kadrze zawrzeć całą, nierzadko burzliwą, dramatyczną i pełną niespodziewanych zwrotów akcji historię życia? Z tym niełatwym zadaniem od kilku lat mierzy się Maksymilian Ławrynowicz. Artysta fotografuje polskie gwiazdy w niebanalnych wcieleniach.


Aktorka Joanna Koroniewska, twarz wystawy "Ikony" wygłasza przemówienie na wernisażu w Hali Koszyki
Przemówienie Julii Kamińskiej

Wyjątkowa, sensualna wystawa "Ikony" , której współorganizatorem jest Fundacja Projekt Kobiety zawitała do Ciechanowa - miasta, w którym żyje i pracuje Magdalena Kapuścińska. Makijażystka została zaproszona do projektu przez fotografa Maksymiliana Ławrynowicza i jest autorką wszystkich makijaży, które można podziwiać na twarzach bohaterek wystawy.

Aktorka Olga Bończyk w zamyśleniu ogląda wystawę Maksymiliana Ławrynowicza "Ikony"
Magdalena Kapuścińska wita gości

Jakie naprawdę były kobiety, które zapisały się na kartach historii? “Ikony Kobiecości” to awanturnice, ikony seksu, skandalistki. Odważne, nieoczywiste, niedoskonałe. Gdzie tylko się pojawiły, wzbudzały skrajne emocje. W portretach autorstwa Maximiliana Ławrynowicza te skrajne emocje są widoczne na pierwszy rzut oka.

Fotograf zaprosił do współpracy kilkanaście polskich gwiazd, które wcieliły się w role polskich i zagranicznych kobiecych ikon. Jest więc Ewa Demarczyk, jest i Gabrielle Chanel, Michalina Wisłocka i Frida Khalo.

Jak tłumaczy sam autor, Projekt Kobiety, jest jego autorskim przedsięwzięciem:

Poprzez fotografię portretową opowiadam w nim o nieoczywistych kobietach. Każdego roku zmienia się tematyka i stylistyka wystawy, jednak zawsze przyświeca jej jeden cel – ukazanie wizerunku kobiet silnych, niezależnych, czasem niebezpiecznych czy niepokojących

Fotograf dodaje, że jego cykle to sposób na ”przywołanie tych zapomnianych oraz uhonorowanie tych najsławniejszych” kobiecych postaci. W poprzednich częściach fotograf ukazał portrety kobiet jako “Kobiety zbrodniarzy”, “Kobiety władzy”, “Piękno” czy “Biesy Polskie”.


Polski fotograf Maksymilian Ławrynowicz udziela wywiadu w trakcie swojego wernisażu szóstej części autorskiego projektu Kobiety pt. "Ikony"
Aktorka Julia Kamińska, fotograf Maksymilian Ławrynowicz, makijażystka Magdalena Kapuścińska oraz Prezydent Miasta Ciechanów Krzysztof Kosiński

Twarzą wystawy w Ciechanowie została aktorka Julia Kamińska. Patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem roztoczył Prezydent Miasta Ciechanów, zaś za wyjątkowe upominki dla gości zadbał partner Fundacji - marka Clochee.Zapraszamy również do wysłuchania wywiadu z Magdaleną Kapuścińską, makijażystka i organizatorką wystawy "Ikony" w Ciechanowie: GOŚĆ RADIA PŁOŃSK


Fotografie: Jakub Chrostowski / OtwARTy Kadr

bottom of page