top of page
AdobeStock_210019134.jpeg
LOGO FUNDACJI GOLD.png

POKAZ "POCZET BOGIŃ" | WYDARZENIA

Pod koniec marca odbył się wernisaż najnowszej części naszego kobiecego cyklu fotograficznego. Cóż to był za wieczór! To już IX cześć cyklu, który fotografią portretową snuje opowieść o wyjątkowych kobietach. Każdego roku prezentujemy inną historię, zaś każdorazowo wernisażowi towarzyszy jakaś wyjątkowa forma artystyczna.W tym roku poszliśmy o krok dalej. W trakcie wieczoru odbył się bowiem recital Marzeny Ugornej a towarzyszył mu wspaniały, butikowy pokaz mody pt. „Poczet Bogiń”. Pyszne, kolorowe kreacje, których nie powstydziłyby się przedwieczne boginie zaprojektował Krystian Szymczak zaś jedyną w swoim rodzaju biżuterię zaprojektowała Ewa Lewanowicz, twórczyni i dyrektor artystyczna marki "Lewanowicz". Za projekty ekstrawaganckich i finezyjnych butów odpowiedzialny był sam autor zdjęć – Maksymilian Ławrynowicz.


W role modelek pokazu wcieliły się muzy fotografa i autora wystawy - Maksymiliana Ławrynowicza. Były to aktorka Karolina Chapko, wokalistka Maja Hyży oraz młoda businesswoman i influenserka - Agnieszka Niedziałek. Nie zabrakło również naszych wspaniałych ambasadorek, aktorek Barbary Kurdej-Szatan, Katarzyny Kołeczek oraz Anny Karczmarczyk. Pokaz otworzyła nasza nowa ambasadorka - modelka Osi Ugonoh.Jak wspomnieliśmy, autorem kreacji był Krystian Szymczak, zdolny projektant, który odnosi wielkie sukcesy w polskim świecie mody. O przygotowaniach do pokazu powiedział:


Zanim przystąpiłem do tworzenia kolekcji szukałem inspiracji, natchnienia, bodźca który pokieruje moją wyobraźnię w nowe, nieznane dotąd rejony. Do stworzenia ubrań jest mi niezbędne wyobrażenie sobie kobiety, bogini, muzy. Za każdym razem jest to zupełnie nowa postać, posiadająca pewien niesamowity pierwiastek, który sprawia że kolekcja staje się unikatowa. Projektowanie i tworzenie moich ubrań zawsze skoncentrowane jest wokół kobiet - z myślą o nich i dla nich. Wielkim zaszczytem była dla mnie możliwość użyczenia ubrań do sesji "Przedwieczne" oraz możliwość pokazania na wspaniałych modelkach sukni z moich kolekcji.

Do procesu powstawania butów odniósł się również sam Maksymilian Ławrynowicz, który oprócz fotografii dał się poznać jako twórca kobiecych, ekstrawaganckich szpilek.


Zawsze flirtowałem z modą, uważam, że pełni bardzo ważną rolę w kwestii wyrażania siebie. A cóż bardziej wyraża kobiecy indywidualizm aniżeli buty?! Tworząc szpilki do pokazu mogłem dać ponieść się fantazji i ustaliłem jedną regułę - zero reguł. Skupiłem się na kolorze, sile wyrazu, naturalnych materiałach. Chciałem aby buty pyszniły się na stopach bogiń niemniej niż suknie czy biżuteria. Dlatego znajdziemy na nich kamienie szlachetne i półszlachetne, naturalne metale, muszle, pióra a nawet... czaszki!


Spektakularna była przede wszystkim biżuteria, która powstała specjalnie na potrzeby pokazu. Zaproszenie projektantki Ewy Lewanowicz nie było przypadkowe - marka "Lewanowicz" jest bowiem oficjalnym partnerem wystawy, który współpracował przy przygotowywaniu stylizacji do zdjęć. Poprosiliśmy Ewę o obszerną wypowiedź na temat procesu powstawania wyjątkowych ozdób do pokazu "Poczet Bogiń".

Mistyczne Boginie reprezentują różne aspekty mocy, kobiecej siły i duchowości, biżuteria nimi inspirowana staje się talizmanem, który chroni, uzdrawia i oczyszcza. Okazały turkusowy naszyjnik bogini Dewi, symbolizuje jej ogromną siłę, a jednocześnie równowagę i mądrość, której potrzebuje do władania wszechświatem. Naszyjnik z chalcedonu, bursztynu i kwarcu dymnego bogini Kuei-Mu, matki i opiekunki niewinnych, to połączenie mocy i właściwości uzdrawiających kamieni, które służą ochronie i dobremu samopoczuciu. Czerwona kolia bogini Coatlicue, oplatająca jej szyję niby mityczny wąż, to krew, ogień i moc życia, płodność oraz władza. W pokazie inaugurującym Projekt, nasze eteryczne boginie zdobi wielobarwna biżuteria z piór. Pióra, często używane w ceremoniach i rytuałach religijnych, mają magiczną moc przyciągania pozytywnej energii, chronią przed złymi duchami, symbolizują wolność, lekkość, ruch i duchową przemianę.

Bohaterki wystawy i pokazu symbolizują różne cechy i atrybuty kobiecości, które są często pomijane lub marginalizowane w tradycyjnych kulturach. Stworzenie stylizacji, która odwołuje się do tych atrybutów, pozwoliła twórcom upamiętnić i uczcić kobiece dziedzictwo oraz przypomnieć o niezwykłej roli, jaką kobiety odgrywały w historii i mitologii, zainspirować i zachęcić je do bycia dumne z siebie i swoich osiągnięć.Fotografie: Katarzyna Perkowska

Wideo: Mateusz Strzelecki

bottom of page