top of page
MAGAZYN
fundacja.png

KOBIECY EROTYZM WEDŁUG KAROLINY KISS | PROJEKTY

Jak sama mówi, sztuka zawsze mi w jakiejś formie towarzyszyła. Wychowana za kulisami teatrów, otoczona obrazami dziadka nigdy nie widziała swojej przyszłości w tych dziedzinach. Były to zwykłe elementy codzienności i jedyny świat jaki znała. W szkole plastycznej znalazła się trochę bo chciała, a trochę przez przypadek. Oto Karolina Kiss – autorka erotyków z cyklu Gurl Kiss – jednego z projektów Fundacji.


Mimo, że nigdy nie chciała być malarką, sztuka zawsze dawała jej ukojenie, była jej narzędziem wyrażania uczuć. I tak przez lata rozwijała swoje umiejętności, poszukiwała, przelewała na papier swoje uczucia, idee, przemyślenia. Kiedy odkryła malarstwo digitalne poczuła, że wreszcie znalazła medium, które daje jej nieograniczone możliwości.


Projekt Gurls Kiss był zupełnie nieoczekiwanym, nawet przeze mnie samą eksperymentem. Oswajałam się z tematem mojej własnej kobiecości i sekusualności. Z każdą kolejną pracą czułam, że chcę i mogę coraz głośniej mówić o tym kim jestem i czego oczekuję zarówno od siebie samej, od życia czy nawet od partnera. Zderzyłam się z często wzburzonym odbiorem mojej twórczości, a raczej jej tematyki. Obserwując reakcje kobiet w moim otoczeniu na to jak bez wstydu przelewam swoje wnętrze na te bardzo dosadne formy, zrozumiałam, że głos taki jak mój potrzebny jest kobietom niezależnie od statusu, pochodzenia czy środowiska. Wszystkie wychowywane byłyśmy w cieniu męskich potrzeb. Niezależnie od tego jak progresywne, zawsze przepraszające, pilnujące swojego miejsca w rzędzie, uważające na to by nikogo nie zawstydzić ani nie obrazić. Kocham mężczyzn, ale na moich ilustracjach przyjmują oni rolę drugoplanową, są towarzyszami tej podróży do okrycia samej siebie.


Zależy mi na tym by tworzyć prace, które dają kobietom wolność i świadomość. Które uczą

tego, że nie ma nic złego, kontrowersyjnego ani obscenicznego w naszych ciałach czy w tym jak ową sensualność wyrażamy. Świadomość siebie, swojego ciała, własnych potrzeb, umiejętność spojrzenia na siebie konstruktywnie, ale z miłością- wszystko to przekłada się na to jak żyjemy, jak prezentujemy się światu, jak realizujemy swoje cele, kim jesteśmy zawodowo i prywatnie.


Karolina Kiss.

bottom of page