AdobeStock_210019134.jpeg
LOGO FUNDACJI GOLD.png
IKONY PLAKAT
Hipnotyzujące portrety kobiet. Zobacz polskie gwiazdy w zachwycających wcieleniach. Jak w jednym kadrze zawrzeć całą, nierzadko burzliwą, dramatyczną i pełną niespodziewanych zwrotów akcji historię życia? Z tym niełatwym zadaniem od kilku lat mierzy się Maximilian Ławrynowicz. Artysta fotografuje polskie gwiazdy w niebanalnych wcieleniach.

 Jakie naprawdę były kobiety, które zapisały się na kartach historii? “Ikony Kobiecości” to awanturnice, ikony seksu, skandalistki. Odważne, nieoczywiste, niedoskonałe. Gdzie tylko się pojawiły, wzbudzały skrajne emocje. W portretach autorstwa Maximiliana Ławrynowicza te skrajne emocje są widoczne na pierwszy rzut oka.

 

Fotograf zaprosił do współpracy kilkanaście polskich gwiazd, które wcieliły się w role polskich i zagranicznych kobiecych ikon. Jest więc Ewa Demarczyk, jest i Gabrielle Chanel, Michalina Wisłocka i Frida Khalo.

 

Jak tłumaczy sam autor, Projekt Kobiety, jest jego autorskim przedsięwzięciem:

 

– Poprzez fotografię portretową opowiadam w nim o nieoczywistych kobietach. Każdego roku zmienia się tematyka i stylistyka wystawy, jednak zawsze przyświeca jej jeden cel – ukazanie wizerunku kobiet silnych, niezależnych, czasem niebezpiecznych czy niepokojących – wyjaśnia Ławrynowicz.

 

Fotograf dodaje, że jego cykle to sposób na ”przywołanie tych zapomnianych oraz uhonorowanie tych najsławniejszych” kobiecych postaci. W poprzednich częściach fotograf ukazał portrety kobiet jako “Kobiety zbrodniarzy”, “Kobiety władzy”, “Piękno” czy “Biesy Polskie”.

Wideo:

Wernisaż w Warszawie  | Basia Kurdej-Szatan Wywiad  |  Agnieszka Mrozińska Wywiad  

Media:

 Lajk! - Ikony  |  NaTemat - Ikony  |  Prestiż - Ikony  |  IK MAG - Ikony​