top of page
banner FABULOSUS.jpg

Kontynuacja flagowego cyklu fotograficznego Fundacji "Projekt Kobiety" ma już ramy kreatywne i tematyczne. Jubileuszowa, dziesiąta część projektu będzie opowiadać o legendarnych czarownicach, wiedźmach i kobietach, które wiedziały więcej i widziały dalej! Autor zdjęć zaczerpnie inspiracji z mitów, legend, historii ale również z szeroko rozumianej popkultury. Z homerowskiej Odysei powróci do nas Kirke, staną przed nami zarówno historyczne wiedźmy z Salem jak i te prosto ze sztuk Szekspira. Raz jeszcze zabrzmi okrutny śmiech disnejowskiej Maleficenty a szczecińska Sydonia von Borck powstanie z popiołów. Obok literackiej Yennefer z Vengerbergu dumnie stanie historyczna Barbara Zdunk z Reszela. Czarownice... czym lub kim  były tak naprawdę? Czy były to podstępne wszetecznice obcujące z diabłem i pałające się czarna magią? A może silne kobiety wyprzedzające swoim indywidualizmem czasy, w których przyszło im żyć? Aby oddać hołd cechą, którymi odznaczała się każda „czarownica” czyli kobiecości, intuicji i mądrości życiowej do jubileuszowej wystawy artysta – obok młodszych modelek - zaprosił również dojrzałe kobiety po 50-siątym roku życia. To ikony stylu kojarzone z klasą, kindersztubą, galanterią, mądrością, inteligencją i taktem. 

Kierując się księżycową symboliką obecną w mistyce i filozofii czarnowskiej, czyli nów, pełnia i sierp symbolizujące cykl życia i etapy transformacji kobiety, artysta zdecydował się zaprosić aż trzy wyjątkowe kobiety aby pełniły role twarzy wystawy. 

Na premierę wystawy wybraliśmy datę 22 września 2024 roku - jest to jesienna równonoc, czas równowagi między światłem a ciemnością, czas zbiorów i wdzięczności dla natury za jej dary dla nas, a także czas refleksji i planowania przyszłości. W astrologii równonoc jesienna wyznacza także święto czarownic. W tę noc urządzano jeden z dwóch najważniejszych Sabatów w roku. 

Zostań partnerem lub mecenasem wystawy: fundacja@projektkobiety.org 

pasek fabulosus.jpg
bottom of page