top of page
TŁO 3

AKADEMIA UWAŻNOŚCI

Nie oszukujmy się, wszyscy mamy mętlik w głowie. Ciągle coś! Pandemia, wojna, inflacja a i Instagram nie odpuszcza, opowiadając nam ustami influencerek, że to wszystko łatwo da się ogarnąć: wystarczy pójść na terapię, wcześniej wstawać, medytować i być na co dzień bardziej uważną. To niby takie proste? Ale jak w ogóle zacząć? Gdzie jest to Tu i Teraz? Przecież to nie tak łatwo, wziąć i się wyciszyć? Czy jednak łatwo?

 

Zapraszamy na warsztat wprowadzający w praktykę mindfulness z Dawidem Bednarskim - nauczycielem, który pokazuje, że droga do Tu i Teraz wcale nie jest taka trudna i do tego nie prowadzi przez stawanie się Panią Idealną. Wprost przeciwnie: praktyka uważności to ćwiczenie się w byciu z tym, co jest oraz akceptacja siebie i innych. 

Poziom: warsztat I stopnia

Liczba dostępnych uczestników: 25

Posiłki: dwa obiady wegetariańskie - wliczony w cenę

Możliwość noclegu: ograniczona, informacje poniżej

OPIS WARSZTAW

Spotkajmy się na dwa dni, w czasie których będziesz mogła sprawdzić w grupie, czym jest uważność i dlaczego warto się w niej ćwiczyć. Pierwszego dnia dowiemy się wspólnie „Gdzie i kiedy jest Tu i Teraz?”. Ten dzień wypełnią ćwiczenia z uważnego jedzenia, podstawowej medytacji oddechu i spotkanie z ciałem poprzez uważny ruch. A jak już się odnajdziemy na nowo i wejdziemy w kontakt, to będziemy mogli zacząć ćwiczyć „Uważność na siebie i innych”, zgodnie z planem na drugi dzień warsztatu. Poznamy skanowanie ciała, spotkamy się i pobawimy trochę w parach, sprawdzimy, czym są uważne mówienie i słuchanie oraz na nowo zdamy sobie sprawę z tego, że każde z nas patrzy ze swojej, całkowicie wyjątkowej, perspektywy. 

 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy uważność to Twoja droga, to świetna okazja - nie ważne, czy masz już jakieś doświadczenia medytacyjne, czy też jesteś zupełnie świeża w temacie. 

DLA KOGO SĄ WARSZTATY

No dobra, to czemu niby warto? Szkolenie wynika z potrzeby zbudowania zaufania do swojego odczucia komfortu bądź dyskomfortu, czego na co dzień uczy właśnie praktyka uważności. Dla przykładu: kiedy zdaję sobie sprawę, że zanosi się na pracę w weekend, czuję ogromny niepokój, niezgodę i opór. Mimo to, zdarza mi się decydować na takie rozwiązanie ze względu na konkretne przesłanki biznesowe lub zespołowe, a kiedy już to zaplanuję i omówię z rodziną, często czuję ulgę. Wtedy wiem, że ta decyzja była słuszna. Innym razem, kiedy odwołuję ważne spotkania, rezygnuję z realizacji swoich pasji czy szalonych pomysłów, bo jednak wybieram kilka uważnych godzin z moimi dziećmi i nagle, z zasupłania i nerwowości wynikającej z próby złapania pięciu srok za ogon, ponownie wyłania się poczucie ulgi: wtedy znowu wiem, że może niezbyt modnie, ale jednak postąpiłem z sensem. Z sensem dla siebie. Bo nie jest mi dostępne bezpośrednio nic innego niż moje poczucie dyskomfortu lub ulgi. 

 

Czy można w ten sposób popełnić błąd? No jasne. Czy można pomylić jakiś zastały schemat z dzieciństwa z poczuciem, że oto wewnętrzna nawigacja podsuwa najlepszy ze scenariuszy? Oczywiście. Ale uważne doświadczenie z chwili na chwilę, kolejne próby, decyzje, korekty i nawrotki z czasem powodują, że huśtawka między dyskomfortem a ulgą buja się z coraz mniejszym odchyleniem.

HARMONOGRAM WARSZTATÓW

 DZIEŃ PIERWSZY | GDZIE I KIEDY JEST TU I TERAZ?

9.00 - 11.00 | przybycie na warsztaty + rozliczenie + zameldowanie w pokojach osób pozostających na nocleg

11.00 - 14.00 | warsztat wprowadzający | "Rodzynka i oddech" | Dawid Bednarski

13.00 -14.30 | przerwa na uważny obiad

 

14.30- 17.30 | warsztat praktyczny | "Uważność na ciało i obecność" | Dawid Bednarski

DZIEŃ DRUGI | UWAŻNOŚĆ NA SIEBIE I INNYCH

 

7.00 - 10.00 | poranna medytacja i joga | "Przywitanie słońca" | Maciej Łagodziński - dla chętnych

9.00 - 10.00 | śniadanie dla osób nocujących w Loft 22

10.00 -13.00  | warsztat | "Czuję siebie i mogę czuć innych" | Dawid Bednarski

 

13.00 - 14.30 | Przerwa na uważny obiad

 

14.30 - 17.30 | warsztat | "Zawsze patrzę z pewnej perspektywy" | Dawid Bednarski

MIEJSCE I NOCLEGI

Warszawski Loft22 to partner naszych warsztatów. Jest to jedno z tych wyjątkowych przestrzeni na mapie stolicy, wyróżniające się nieprawdopodobnym klimatem. Kamienica na starej Pradze to pozostałości po starej fabryce wyrobów gumowych. Nasze spotkanie odbywa się w Studio 11:  drewniana podłoga, cegła, betonowe ściany w stylu industrialnym i duże okna, a także wspaniałe światło dzienne od północno-zachodniej strony, stwarzają niesamowite warunki dla naszych warsztatów. Za dodatkową opłatą możliwe są noclegi w miejscu warsztatów w wyjątkowych, loftowych pokojach.

Liczba miejsc w pokojach dwuosobowych ze śniadaniem: 2 

Liczba miejsc w pokojach jednoosobowych ze śniadaniem: 6

Istnieje możliwość zorganizowania warsztatów w miejscu wskazanym przez klienta.

 

PROWADZĄCY

Dawid Bednarski | Studiował filozofię. Kiedyś pomagał prowadzić klubokawiarnię na Woli i promował warszawską kulturę, a od paru lat pracuje w obszarze marketingu - aktualnie jako dyrektor kreatywny. Regularnie praktykuje medytację, która stała się jego sposobem na życie. Od 2018 roku jest certyfikowanym nauczycielem mindfulness i regularnie prowadzi kursy Mindfulness Based Stress Reduction oraz otwartą praktykę uważności dla każdego w centrum Warszawy - Dobre poniedziałki z mindfulness. Wspólnie z Zuzanną Ziomecką i Katarzyną Błachiewicz-Korygą tworzy również przestrzeń dla praktyków mindfulness w sieci, czyli Wyspę Spokoju. Dawid wierzy, że uważność jest najprostszą drogą dla współczesnych ludzi do radzenia sobie z wyzwaniami codzienności a także do dobrego, szczęśliwego i pełnego życia. Swoją praktykę pogłębia w zen w ramach świeckiej linii Pusta Chmura. Jeśli chcesz posłuchać Dawida, sprawdź nasz podcast Mindtrip i rozmowę o mindfulness, którą prowadziła Dorota Gardias tutaj.

Maciej Łagodziński | Certyfikowany przez Yoga Allaince nauczyciel jogi. Doświadczenie nauczyciela jogi zdobywał w Indiach pod okiem dr nauk ajurwedyjskich Malathi Praveen. Poszukiwacz na wielu ścieżkach szeroko rozumianego rozwoju duchowego: od psychoterapii i psychoanalizy po Feng Shui, astrologię, vedy, kabałę, medytację, szamanizm. W swojej pracy skupia się na indywidualnym procesie każdego człowieka i jego emocjonalnej-nielogicznej naturze, strukturze. Z pełną akceptacją i szacunkiem dla tego co przychodzi. „Joga nie jest fitnessem, ani fizycznymi ćwiczeniami czy rozciąganiem. Joga w moim rozumieniu to proces, droga która łączy ze sobą ciało ducha i umysł, w pełnym poszanowaniu dla tego co nielogiczne i nieracjonalne. Nie można praktykować jogi w oderwaniu od ciała, tego co się w nim dzieje, od emocji, uczuć, wrażeń, sensacji. Praktyka służy temu by pozwolić sobie na emocjonalny przepływ, służy uwolnieniu tego co zastane, zatęchłe, wyparte, uwolnieniu tego co już nie służy, a tym samym przygotowuje nas, pozwala na zmianę. W tym świecie, w którym jesteśmy, duchowość połączyła się z materią, mam wrażenie, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat ludzkość uciekała od tej części swojej natury, od emocji. Czas najwyższy je uszanować, poczuć na nowo, czas na nowo połączyć się z tym czym, kim jesteśmy.”

PARTNER WARSZTATÓW

xlogo-white.png.pagespeed.ic.DwiaqfXhEW.png
bottom of page