top of page
PIASEK1
fundacja.png

AGATA FRANKOWSKA

agata frankowska.jpg

Urodziła się w Paryżu, po dzieciństwie spędzonym we Francji wróciła do rodzinnego miasta w Polsce, gdzie kontynuowała swoją edukację do pełnoletności. Od dziecka interesowała się sztuką i szeroko pojętą kulturą, uczestniczyła w licznych zajęciach i inicjatywach organizowanych przez lokalne instytucje kulturalne i pedagogiczne dzięki czemu od najmłodszych lat obcowała z teatrem, literaturą, fotografią i filmem.  

 

Po ukończeniu liceum studiowała w L’Art Studio w Krakowie.  Następnie podjęła studia na Uniwersytecie Wrocławskim w Instytucie Filologii Romańskiej Instytucie Filologii Polskiej, gdzie wybrała specjalizacje literaturoznawstwa, przekładoznawstwa i antropologii literatury, teatru i filmu. Głównie zajmowała się tłumaczeniem literatury pięknej co zaowocowało adaptacjami, przekładami zagranicznych sztuk, scenariuszy i komiksów. Jednocześnie ukończyła Akademie Filmu Polskiego i Światowego prowadzoną przez Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu. 

 

Poza pracą akademicką, przez okres studiów prowadziła zajęcia teatralne dla studentów Instytutu Filologii Romańskiej i była przewodniczącą Koła Naukowego Teatrologów w Instytucje Filologii Polskiej. Współpracowała z Honorowym Konsulatem Francji przy działaniach kulturalnych i ich organizacji pod opieką i przewodnictwem Konsula Honorowego Richarda Kępinskiego. 

 

W latach 2015-2017 pracowała przy produkcjach filmów dyplomowych i etiud rocznych studentów Akademii Sztuki w Szczecinie na Katedrze Filmu Eksperymentalnego i Animacji. Najważniejsze projekty to współpraca przy produkcji filmowej „The Pass/ Przejście” Rafała Żarskiego (film współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Koszalin i Miasta Szczecin, koprodukcja WMiNM Akademia Sztuki w Szczecinie, Gmina Miasta Stargard) gdzie pracowała nad scenariuszem, montażem i w pionie reżyserskim. Współpracowała również przy filmie dyplomowym Horacego Muszyńskiego „Fifty”, w funkcji reżysera castingu, II reżysera oraz koordynatora scenografii i kostiumów. Jednocześnie obsługiwała mniejsze zlecenia komercyjnie w pionie reżyserskim. 

W tym samym czasie Agata otworzyła własną działalność gospodarczą i rozpoczęła pracę międzynarodowego Project Managera. Zajmowała się pracą przy międzynarodowych projektach i startupach opartych na międzykarowej współpracy. Najdłużej pracowała dla Euro Technique, MF System, EW Invest NG, EW-invest. Pod koniec zeszłego roku koordynowała międzynarodowy projekt wizerunkowy dla koncernu P&G pod nazwą „Beauty House Eurotrip”. W trakcie tej działalności jej obowiązki obejmowały tłumaczenia w asyście, koordynację projektu, planowanie i realizowanie targów międzynarodowych, prowadzenie negocjacji, account management, kreację i realizację koncepcji wizerunkowych i komunikacyjnych. Agata pracowała we Włoszech, Rumunii, Czechach, Litwie, Niemczech, Francji, Anglii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii. 

 

W 2020 roku Agata przyjęła funkcję międzynarodowego menagera oraz członkini Rady Fundacji artystycznej „Projekt Kobiety”, którą realizuje na zasadach pro-bono. W ramach tej działalności zajmuje się tłumaczeniami ofert Fundacji oraz literatury pięknej. Koordynuje również zagraniczne projekty Fundacji oraz pozyskuje partnerów i przestrzenie pod ekspozycje wystaw Fundacji za granicą. Jest również prowadzącą podcastu Fundacji pt. "Zapach kobiety".

bottom of page